

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 120 A |
| Reverse Current | 100 µA |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30538
Ext.Price$0.30538
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30538 | $0.30538 |
| 10 | $0.27379 | $2.73790 |
| 50 | $0.24547 | $12.27350 |
| 100 | $0.21581 | $21.58100 |
| 500 | $0.18973 | $94.86500 |
| 1000 | $0.18232 | $182.32000 |
| 3000 | $0.17520 | $525.60000 |
| 5000 | $0.16836 | $841.80000 |
